Przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego od 28 marca 2022 roku nie musisz wykonywać już testu w kierunku SARS-CoV-2. Ośrodek rehabilitacyjny nie będzie kontaktował się z Tobą przed rozpoczęciem turnusu rehabilitacyjnego.
Zabierz ze sobą do ośrodka rehabilitacyjnego rzeczy i dokumenty wymienione w Zawiadomieniu o skierowaniu na rehabilitację leczniczą oraz środki ochrony osobistej (maseczki).
Pamiętaj, poinformuj swój Oddział ZUS – jeśli nie możesz jechać na rehabilitację.
W RAZIE PYTAŃ
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem staniu epidemii (Dz. U. poz.679)
MOŻESZ ZADBAĆ O SWOJE
Skorzystaj z broszury "Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19" opublikowanej przez Światową Organizację Zdrowia – WHO i rekomendowanej przez Krajową Izbę Fizjoterapeutów - KIF. Broszura zawiera podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i były hospitalizowane z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane w niej informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy.
Kto wydaje orzeczenie i skierowanie na rehabilitację
Ile trwa rehabilitacja
Rehabilitacja trwa 24 dni, ale ordynator ośrodka rehabilitacyjnego może ją wydłużyć albo skrócić. Po zakończonej rehabilitacji w ośrodku otrzymasz kartę informacyjną z jej przebiegu z informacją o stanie zdrowia.
Kto pokrywa koszty rehabilitacji
ZUS pokrywa koszty rehabilitacji: leczenia, zakwaterowania i wyżywienia. ZUS zwraca też koszty dojazdu najtańszym środkiem komunikacji publicznej z miejsca, w którym mieszkasz, do/z ośrodka rehabilitacyjnego.
Jakie schorzenia możesz rehabilitować
Możesz być skierowany na rehabilitację w systemie:
Co obejmuje program rehabilitacji leczniczej